Socialna služba
Socialna služba Doma za varstvo odraslih Velenje je usmerjena v krepitev moči in sposobnosti stanovalca, zagotavljanje varnosti, sprejetosti in spoštovanja ter v reševanje osebnih stisk in težav stanovalcev, pri čemer smo bili še posebej pozorni na zadovoljstvo s sobivanjem in funkcioniranje na nadomestni lokaciji (obiskovanje domskih dogodkov, orientacija v nadomestnem okolju,…).Poleg skrbi za dobro počutje in zadovoljstvo stanovalcev socialna služba Doma za varstvo odraslih Velenje vodi postopke sprejema novih prosilcev za institucionalno varstvo.
V okviru socialne oskrbe v Domu za varstvo odraslih Velenje uporabljamo različne metode socialnega dela: vzpostavljanje in razvijanje delovnega odnosa, svetovanje, raziskovanje življenjskega sveta stanovalcev, krepitev moči, individualno načrtovanje, metode zmanjševanja tveganja, metode skupinskega in socialno kulturnega dela, intervencijo, informiranje, zastopanje in zagovorništvo, mediacijo, oskrbo, razbremenilne razgovore in multidisciplinarno delo ter druge metode.
Delo socialne službe v Domu je usmerjeno v pomoč stanovalcem pri:
- uveljavljanju pravice do institucionalnega varstva,
- funkcioniranju v novem okolju nadomestne lokacije,
- reševanju osebnih stisk in težav,
- uveljavljanju pravic iz Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju,
- uveljavljanju pravic iz Zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev,
- uveljavljanju pravic iz Zakona o pacientovih pravicah,
- uveljavljanju pravic iz Družinskega zakonika,
- uveljavljanje volilne pravice,
- vključevanju v različne aktivnosti v Domu,
- urejanju statusnih vprašanj,
- krepitvi in širjenju kulture usklajenih odnosov med stanovalci in zaposlenimi Doma.
Stanovalkam in stanovalcem Doma želimo na različne načine izboljšati možnosti socialnega vključevanja in ohranjanja ter širjenja socialnih mrež tudi izven institucije. Vsa prizadevanja socialne službe so podrejena cilju, da vsakemu stanovalcu omogočimo obliko bivanja, ki je glede na njegovo psihofizično stanje zanj najprimernejša.
Svetovalno delo je pomemben del socialnega dela v Domu. Obsega vzpostavljanje odnosa med stanovalci, sorodniki, zaposlenimi in širšo socialno mrežo, vzpostavljanje in širjenje socialne mreže v okviru Doma, nudenje podpore vsem vpletenim, pomoč pri iskanju najboljših rešitev v konfliktnih situacijah in negovanje prostovoljnega dela.